Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

nm2019

Pokalturnering 2019 - Indbydelse

 

Pokalturneringen 2019

 

Årest pokalstævne spilles søndag den 9. juni 2019 på Hotel Svendborg.

 

Ratingliste pr. 1. januar 2019.

Spillested:
Hotel Svendborg
Centrumpladsen 1
5700 Svendborg
 
Tidspunkt:
Søndag d. 9. juni 2019 
kl. 11.00 – 20.00
 
Deltagere:
For Elite- og Bredderækken er 2 hold fra hver hovedkreds kvalificeret, hvorimod der er fri tilmelding af hold til Seniorrækken +50, Seniorrækken +65 og Juniorrækken.
 
Der spilles med 4-mands hold. Dog må der benyttes 1 reserve pr. hold.
 
Eliterækken: 
Ingen restriktioner mht. alder, nationalitet og spillestyrke. Man skal være DSU-medlem af den klub man repræsenterer i turneringen.
 
Bredderækken: 
Et deltagende hold i Bredderækken må til en runde maksimalt have et ratinggennemsnit på 1800 for de 4 aktive spillere, udregnet efter årets første offentliggjorte ratingliste i nærskak.


Juniorrækken: 
Spillerne må ikke være fyldt 20 år d. 1. januar 2019. Et hold kan dannes på tværs af klubber inden for samme hovedkreds.

 
Seniorrækken +50:
Berettiget til at deltage er spillere, der er fyldt 50 år senest det år, hvor turneringen afvikles. Der kan frit tilmeldes således at firma-, privat- og blandede klubhold også har adgang til stævnet.


Seniorrækken +65:
Berettiget til at deltage er spillere, der er fyldt 65 år senest det år, hvor turneringen afvikles. Der kan frit tilmeldes således at firma-, privat- og blandede klubhold også har adgang til stævnet.


Betænkningstid:
Hver spiller har 20 minutter til hele partiet + 5 sek. pr. træk fra træk 1.
 
Ratingtal:
Alle gældende ratingtal er fra årets første offentliggjorte liste i 2019.


Regler for turneringen:
Se gældende reglement her: Pokalturneringsreglement - dog skal det nævnes, at DSUs hovedbestyrelse har besluttet, at der i år spilles med matchpoint – kun ved ligestilling her tælles brætpoint. Desuden er det besluttet, at turneringen i år rates med hurtigskakrating.


Tilmelding:
Hovedkredsens turneringsleder indsender senest den 20. maj 2019 en oversigt over hvilke hold og holdopstillinger fra hovedkredsen, der deltager i finalestævnet. Tilmeldingerne sendes til Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
Senior- og Juniorhold kan tilmelde sig direkte til turneringslederen  Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.  også senest den 20. maj af hensyn til hotellets planlægning.
 
Tilmeldingerne skal indeholde følgende:
- Navn på Hold / Klub og holdopstilling
- Styrkeliste jf. reglementet
- Mailadresse og telefonnummer på en kontaktperson fra hver klub/hold
- Frokostbuffet skal i år forudbestilles og dette skal fremgå af tilmelding, samt hvem der skal opkræves for buffeten. (Prisen er i år 180 DKK for en frokostbuffet inkl. 1 øl/vand - og så er der den særlige børn/unge buffet til 100 kr. inkl. 1 vand)
 
Indskud:
100,- kr. pr. hold


Turneringsleder:
Aage Dalstrup Olsen 
Tlf.: +45 - 20 62 33 01
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

 

 

Lær skak i Randers

Skakklubben Rokaden i Randers tilbyder gratis skaktræning i efteråret hver tirsdag fra 19-21 på Lindevænget, indgang 7, Søren Møllers Gade 37, 8900 Randers.

 

Målgruppen er unge mellem 15 og 29 år, der kender og har stiftet bekendtskab med skakspillet på nettet, i familien, i skolen, men er begyndere og gerne vil dygtiggøre sig.

 

Klubben har p.t. 6 unge mennesker i den aldersgruppe, men de vil gerne have nogle flere sparringspartnere.


Man kan bare møde op, eller kontakte Claus Andersen på tlf: 61 60 79 94 eller på mail  Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. .

 

randers traening

 

 

 

Individuelle resultater - Eliterækken 2018

Eliterækken - individuelle resultater


 1

 Team XtraCon Køge 2

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 2
1

Hans Tikkanen

½ 1 1 ½ 1 1 5
2

Björn Ahlander

½ ½ 0 0 ½ 1
3

Martin Percivaldi

1 1 1 ½ 1 ½ 5
4

Henrik Dahl Pedersen

1 0 0 ½
R

Jacob Kaaber-Hansen

0 ½ ½
Holdresultat 3 2 3 14½
 2

 Nordkalotten

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 1
1

Jacob Sylvan

½ ½ 1 0 0 ½
2

Esben Hove

½ 0 1 0 1 1
3

Kåre Kristensen

0 ½ ½ 1 1 1 4
4

Lars Aas Nielsen

0 0 1 ½ 1 0
R

 

Holdresultat 1 1 3 12½
 3

 Furesø

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 4
1

Søren Bogø

½ 0 0 (1) 0 1
2

Peter Thorsbro

0 0 0 (1) 1 1 3
3

Reto Sørensen

0 1 ½ (1) 0 1
4

Christian Nielsen

1 0 0 (1) 1 ½
R

 

Holdresultat 1 ½ (4) 2 12½
 4

 Aarhus Skakklub/Skolerne

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 3
1

Andreas Hagen

½ 0 1 1 1 0
2

Rasmus Skytte

1 ½ 1 1 1 ½ 5
3

Uffe Winther-Schou

1 0 1 1 1 0 4
4

John Rendboe

0 1 ½ ½ 1 ½
R

 

Holdresultat 4 1 16
 5

 Haderslev

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 6
1

Per Hansen

0 1 0 0 1 (1) 3
2

Allan Hye

1 1 0 0 0 (1) 3
3

Ole T. Poulsen

0 0 0 1 0 (1) 2
4

Gert C. Jøhnk

0 1 0 1 0 (1) 3
R

 

Holdresultat 1 3 0 2 1 (4) 11
 6

 Aalborg

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 5
1

Maria Vasova

1 0 0 0 (1) 0 2
2

Ivar de Hoogt

0 ½ 0 0 (1) 0
3

Michael Øe

1 0 0 ½ (1) 0
4

Bjarne Sønderstrup

1 ½ ½ 1 (1) ½
R

 

Holdresultat 3 1 ½ (4) ½ 10½
 7

 ØBRO

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 8
1

Victor Haarmark Nielsen

(1) 1 0 1 0 0 3
2

Mads Smith Hansen

(1) ½ 1 1 ½ 1 5
3

Søren Bech Hansen

(1) 1 0 0 2
4

Carsten Simonsen

(1) ½ 0 0
R

Janus Christensen

1 1 ½ 0
Holdresultat (4) 3 2 3 1 1 14
 8

 Evans (Udgået)

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 7
1

John Rødgaard

2

Leif Søgaard Kristensen

3

Timor Borovnica

4

Kim Skaanning-Pedersen

R

Bjarke Kristensen

Holdresultat
 9

 Herning

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 10
1

Finn Pedersen

½ 0 1 1 0 1
2

Ole Mikkelsen

0 1 ½ 1 0 0
3

Steen V. Bering

½ 1 1 ½ 0 1 4
4

John Noe

½ 1 1 0 0 1
R

 

Holdresultat 3 0 3 13½
 10

 SK1968

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 9
1

Lars René Andersen

½ 0 1 0 0 1
2

Mark Simkin

1 0 1 0 1 ½
3

Kasper Skaarup

½ 0 1 0 0 1
4

Johan Hardlei

½ 0 1 ½ 0 1 3
R

 

Holdresultat 0 4 ½ 1 11½
 11

 Team XtraCon Køge 1

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 12
1

Jon Ludvig Hammer

1 1 1 ½ 1 1
2

Henrik Danielsen

1 1 1 1 ½ ½ 5
3

Mikkel D Antonsen

1 1 1 ½ 1 1
4

Niels Jørgen Fries Nielsen

1 1 ½ ½ ½ ½ 4
R

 

Holdresultat 4 4 3 3 20
 12

 Brønshøj

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 11
1

Christian Furrer

0 1 (1) 1 1 0 4
2

Henrik Andreasen

0 0 (1) 1 0 0 2
3

Søren Mikkel Andersen

0 0 (1) 0 1 ½
4

Steen Brustrup Petersen

0 0 (1) ½ 1 ½ 3
R

 

Holdresultat 0 1 (4) 3 1 11½
 13

 Viborg

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 14
1

Olav Dalsgaard Larsen

½ ½ 0 0 0 0 1
2

Esmat Guindy

0 1 0 0 ½ ½ 2
3

Claus Rossen

0 ½ 0 1 0 0
4

Jes Harholm

1 1 ½ 0 1 0
R

 

Holdresultat 3 ½ 1 ½ 8
 14

 Sydøstfyn

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 13
1

Steffen Pedersen

½ (1) 0 1 1 ½ 4
2

Martin Strandby Hansen

1 (1) ½ 1 0 0
3

Thomas Kaas

1 (1) 0 0 1 0 3
4

Birger Olsen

0 (1) 0 0 0 1 2
R

 

Holdresultat (4) ½ 2 2 12½

Stævnets hjemmeside

Individuelle resultater - Bredderækken 2018

Bredderækken - individuelle resultater


 1

 Frem

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 2
1

Tobias Ilsøe Jensen

0 1 0 0 1 ½
2

Niels Henrik Sørensen

0 1 1 0 1 ½
3

Anton Kjeldsen

0 1 0 0 1 0 2
4

Bo F. Sørensen

1 0 1 ½ 1 0
R

 

Holdresultat 1 3 2 ½ 4 1 11½
 2

 ØBRO

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 1
1

Ellen Kakulidis

1 ½ 1 1 0 0
2

William Hørup Philipsen

1 1 1 ½ 0 1
3

Sofie Bech Dürrfeld

1 1 1 1 0 0 4
4

Daniel Peulicke Hansen

0 1 ½ 1 1 1
R

 

Holdresultat 3 1 2 16½
 3

 Holbæk

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 4
1

Daniel Bendixen

1 ½ 0 1 0 0
2

Ove Frank Hansen

1 0 ½ 1 0 0
3

Johann Stanislaus

0 0 0 1 1 0 2
4

Søren Kühnrich

½ 0 1 ½ 0 1 3
R

 

Holdresultat ½ 1 1 10
 4

 Randers

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 3
1

Aage Olsen

0 1 1 1 0 0 3
2

Svend Aage Madsen

0 1 1 0 1 1 4
3

David Maagaard

1 1 1 0 0 3
4

Michael Jensen

½ 0 1 ½ 0 ½
R

Kaj Nielsen

1 1
Holdresultat 3 4 1 13½
 5

 Skive

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 6
1

Jørn Hviid

1 1 0 0 1 3
2

Frode Meldgård

1 0 1
3

Mirsad Subasic

1 1 0 0 1 3
4

Emil Diderichsen

½ 1 0 1 0 1
R

Jens Knattrup

0 0 ½ ½ 0 0 1
Holdresultat 3 ½ 0 3 11½
 6

 Valby

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 5
1

Peter Mikkelsen

0 0 ½ 1 1 0
2

Alex Hansen

0 0 0 1 0 0 1
3

Troels Laresen

½ 0 ½ 1 ½ 0
4

Jesper Dinesen

1 1 ½ 0 1 1
R

 

Holdresultat 1 3 1 10½
 7

 Nyborg

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 8
1

Søren Andreas Koch

1 0 1 1 1 1 5
2

Anders E Jensen

½ 0 ½ 1 1 ½
3

Svend Veise

1 0 1 0 1 1 4
4

Freddy Rode

0 1 0 ½ 0 ½ 2
R

 

Holdresultat 1 3 3 14½
 8

 SK1968

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 7
1

Jean-Phillipe Miqueu

1 1 ½ 1 1 ½ 5
2

Jacob Bjørnskov

0 0 1 1 0 ½
3

Phong van Nguyen

½ 0 ½ ½ 0 1
4

Emil Thygesen

0 0 ½ 0 1 1
R

 

Holdresultat 1 2 3 12½
 9

 Allerød

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 10
1

Frode Benedikt Nielsen

½ 1 1 ½ 1 1 5
2

Dariusz Allam

1 0 0 1 0 0 2
3

Albert Lyng Petersen

1 0 1 1 1 1 5
4

Hans Samuelsen

1 ½ 0 1 1 0
R

 

Holdresultat 2 3 2 15½
 10

 Tåstrup

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 9
1

Jan Mose Nielsen

½ 0 0 0 1 1
2

Mark Kirkebække

0 1 0 0 0 ½
3

Allan T. Christensen

0 1 0 1 2
4

Jakob Brendstrup Hansen

0 0 0 0 0
R

Benjamin Jensen

1 0 1 0 2
Holdresultat ½ 3 0 1 2 8
 11

 Kjellerup

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 12
1

Søren Ladegaard

1 0 0 0 0 1 2
2

Niels Kristian Almtoft

1 1 1 0 0 1 4
3

Jakob Kindt Nielsen

0 1 ½ 1 0 1
4

Sebastian Ladegaard

0 ½ 0 ½ 0 0 1
R

 

Holdresultat 2 0 3 10½
12 

 Springeren

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 11
1

Karsten Foli

0 0 ½ ½ 0 1 2
2

Jan Rosenberg

0 0 ½ 0 1 0
3

Kim Broksø

1 0 1 0 0 ½
4

Tommy Hansen

0 1 0 1 0 1 3
R

 

Holdresultat 1 1 2 1 9
 13

 Evans

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 14
1

Farzam Farooznia

1 1 1 0 1 0 4
2

Maxim Konstantinov

0 1 0 ½ 1 ½ 3
3

Peter Bøgh Larsen

½ 1 ½ 0 1 0 3
4

Arunn Ananthan

½ 1 1 0 1 ½ 4
R

 

Holdresultat 2 4 ½ 4 1 14
 14

 Køge

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 13
1

Henrik Smidt-Nielsen

0 0 ½ 0 0 0 ½
2

Jesper Pondal

1 0 ½ 0 1 ½ 3
3

Erik Carlsen

½ 0 0 ½ ½ 1
4

Virginija Meskeniene

½ 1 0 1 0 1
R

 

Holdresultat 2 1 1

Stævnets hjemmeside

Individuelle resultater - Juniorrækken 2018

Juniorrækken - individuelle resultater


 1

 SK1968 2

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 2
1

John Christoffer Højstrup Christensen

1 0 1 1 0 1 4
2

Oscar Staun Larsen

1 0 0 ½ 0 1
3

Wadie al-Chemali

1 0 0 1 0 1 3
4

Matias Wallin Nielsen

1 0 0 1 0 1 3
R

 

Holdresultat 4 0 1 0 4 12½
 2

 Fredericia 2

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 1
1

Janosh Easwaralingam

0 0 0 1 0 0 1
2

Anosh Easwaralingam

0 0 0 1 0 1 2
3

Benjamin Wilken Thomsen

0 0 0 1 0 0 1
4

Pelle Dæncker Brandt

0 0 0 1 0 0 1
R

 

Holdresultat 0 0 0 4 0 1 5
 3

 Frem 1

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 4
1

 Sophus Mechlenburg Møller

0 1 1 1 ½ 0
2

Alexander Le Besq

1 1 1 1 1 1 6 !
3

Jacob Christensen

1 1 1 1 1 1 6 !
4

Albert Mechlenburg Møller

1 1 1 1 0 1 5
R

 

Holdresultat 3 4 4 4 3 20½
 4

 Fåborg

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 3
1

Sebastian Sterup

1 0 1 0 1 1 4
2

Adam S. Christensen

0 1 1 0 1 1 4
3

Søren Christensen

0 0 1 1 1 1 4
4

Lucas Holst Høyberg

0 0 1 0 1 1 3
R

 

Holdresultat 1 1 4 1 4 4 15
 5

 Frem 2

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 6
1

Markus Maagaard

½ 1 0 1 1 1
2

Jonathan Roed Jacobsen

1 1 0 0 1 1 4
3

Elias Roed Jacobsen

0 1 0 1 1 1 4
4

Linus Roed Jacobsen

1 1 0 0 1 0 3
R

 

Holdresultat 4 0 2 4 3 15½
 6

 Skive

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 5
1

Thomas Thybo

½ 1 0 1 1 1
2

Laurits Gorm Dahl 

0 0 1 0 1
3

Jonas Baake

1 1 1 1 1 0 5
4

Jakob Svenningsen

0 ½ 0 0 ½ 
R

Philip Nielsen

1 1 0 0 2
Holdresultat 3 3 2 1 13
 7

 Læseforeningen

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 8
1

Mathias Skow

0 0 0 0 0 0
2

Karoline Gregersen

0 0 0 0 0 0 0
3

Noah Sørensen

0 0 0 0 0 0 0
4

Lukas B. Nielsen

0 0 0 0 0 0
R

Julius Gregersen

0 0 0
Holdresultat 0 0 0 0 0 0 0
 8

 Frem 3

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 7
1

Christian Ringsmose

1 0 0 0 0 0 1
2

Patrick Bech

1 0 0 ½
3

Nicholas Voldsgaard

1 0 0 0 0 1
4

Caroline Linegaard Bruntse

1 0 0 0 0 0 1
R

Kathrine Linegaard Bruntse

0 0 0 0
Holdresultat 4 0 0 ½ 0 0
 9

 Køge 1

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 10
1

Paulius Meskenas

½ ½ 1 1 1 1 5
2

Vaidas Meskenas

1 0 0 1 0 2
3

Vahid M Jusofi

0 ½ 1 1 1
4

Kasper Erbou Andersen

1 ½ 0 1
R

Isak Briostlev

0 0 1 1 2
Holdresultat 1 3 4 3
 10

 Black Knights

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 9
1

Oscar Koch-Müller

½ 1 1 0 1 0
2

Victor Koch-Müller

0 1 1 0 1 0 3
3

Villiam Vestergaard

1 1 1 0 1 0 4
4

Johannes Frank Jensen

0 1 1 1 1 0 4
R

 

Holdresultat 4 4 1 4 0 13½
 11

 SK1968 1

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 12
1

Valdemar Mandrup

0 ½ 0 0 0 0 ½
2

Svante Juul Ellemand

0 1 1 0 1 0 3
3

Casper Folkmann Bunch

1 ½ 1 0 0 0
4

Robert Pavia

1 1 1 0 1 1 5
R

 

Holdresultat 2 3 3 0 2 1 11
 12

 Fredericia 1

1 2 3 4 5 6 Total
Modstanderhold 11
1

Asbjørn Hovgaard Schack

1 1 1 1 ½ 1
2

Adesh Easwaralingam

1 1 1 1 0 1 5
3

Janith Easwaralingam

0 1 1 0 0 1 3
4

Vitus Bondo Medhus

0 1 1 1 1 1 5
R

 

Holdresultat 2 4 4 3 4 18½

Stævnets hjemmeside

Kommende begivenheder

 DM i Skak 2019

 DanPumps 2018

ccc2019

 Fredericia Chess 2019

 politiken cup

Afsluttede begivenheder

 Hurtig DM Senior

 

 

 Hurtig DM Senior

 Odense Mesterskabet 2017

Øvrigt

danskskaksalg2

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media