Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

Jesper Thybo suveræn vinder i Odense

Favoritten IM Jesper Søndergaard Thybo blev en sikker vinder af Odensemesterskabet. Kristoffer Dyrgaard - der i øvrigt søndag blev udnævnt til æresmedlem af Frem for sit store frivillige arbejde gennem årene - beretter til skak.dk:

 

Odensemesterskabet 2019 bød atter på god stemning og en masse skakglade deltagere. Underholdningen var sikret i både spillesalen og analyselokalet/kantinen weekenden ud.

 

IM gruppe 1:

Jesper Thybo og Jonathan Carlstedt havde inden deres indbyrdes opgør i sidste runde begge muligheden for at vinde titlen som Odensemester 2019. En relativ kort remis afgjorde dog mesterskabet til Jespers fordel med 4,5 af 5 mulige!

Stort tillykke til Jesper med titlen!

 


Jonathan Carlstedt (2), Jesper Thybo (Odensemester 2019)

 

IM gruppe 2:

IM gruppe 2 blev vundet med stor margen, da det lykkedes Aref Vasli at komme bedst ud af kampvekslingerne i samtlige partier, og dermed vandt Aref med maksimumscoren 5/5!

Hilmir kom ind på en udelt andenplads med 2,5 point.

 

 

Aref Vasli (1) Hilmir Heimisson

 

Mester 1: Med 3,5 point af de første fire partier havde Nicolai Brandt allerede inden rundestart søndag eftermiddag sikret sig en aktie i førstepladsen. Trods et afsluttende nederlag til Lars Hansen holdt forspringet til forfølgerne. Lars Hansen og Niels Nørskov scorede begge 3 point.

 

 

Lars Hansen (2-3), Nicolai Brandt (1), Niels Nørskov (2-3)

 

Mester 2: Claus Rossen og Thomas Jepsen havde længe et parløb i Mester 2, som end ikke det indbyrdes opgør i 4. runde kunne ændre på. Dermed blev afgørelsen først fundet i sidste runde, hvor Claus måtte ned mod Rune Andersen, mens Thomas spillede en hurtigere remis.

 

 

Claus Rossen (2), Thomas Jepsen (1)

 

Mester 3: Mester 3 blev vundet af Alexander le Besq med 4 point foran Mogens Thuesen med 3,5 point.

 

Alexander le Besq (1) Mogens Thuesen (2)

 

Mester 4: Mester 4 blev vundet på deling af Bjarke Gregor og Johan Hardlei, som begge samlede 4 point i løbet af weekenden.

 

 

Johan Hardlei (1-2) - Bjarke Gregor (1-2) var taget hjem

 

Mester 5: Som tilfældet var i Mester 4 blev der ligeledes en deling af førstepladsen med 4 point; her tog juniorerne Adesh og Sander sig af æren.

 

Adesh Easwaralingam (1-2), Sander Stage-Steffensen (1-2)

 

Mester 6:

Tre flotte sejre skabte et sikkert forspring til Michael Agermose, som søndag kunne sejle gruppesejren i land med to remiser. Jannick Skow, Morten Frank og Håkan Hansson delte andenpladsen med 3 point.

 

Michael Agermose (1)

 

Jannick Skow, Morten Frank Jensen og Håkan Hansson (2-4)

 

Mester 7:

Jan Slettebo vandt sikkert Mester 7 med 4 point foran Hans Endrup Jacobsen med 3 point.

 

Jan Slettebo (1), Hans Jacobsen (2)

 

Basis 1:

 

Thomas Christensen (2-3) og Michael Volstrup (2-3) - Thomas Nielsen (1) var taget hjem

 

Basis 2:

 


Jacob Foged Christensen (1-2) - John Christopher Christensen (1-2) var taget hjem

 

Basis 3:

 


Shahrokh Mojtabaei (1-2) og Jonathan Jacobsen (1-2)

 

Basis 4:

 

Phong van Nguyen (1-3) og Lasse Emil Petersen (1-3) - Vitus Bondo Medhus (1-3) var taget hjem

 

Basis 5:



Mikkel Løftgaard (1) og Christian Ringsmose (2)

 

Basis 6:

 

Bo Sørensen (2-3), Christoffer Vinther (1) og Hans Jørgen Clausen (2-3)

 

Basis 7:

 

Kristian Gade Burgaard (1) og Cipriano Sande (2-3) - Per Andersen (2-3) var taget hjem

 

Basis 8:

 


Ertugrul Ayhan (2-3), Clara Heiberg (1) og Elias Jacobsen (2-3)

 

Basis 9:

 


Bastian Kehrer (2), Oscar Staun Larsen (1) og Robert Crawford (ratingpærmie) - Pia Nielsen (3) var taget hjem 

 

Link til resultater fra turneringen: HER

 

Frem Skakklub på Facebook: HER

 

Link til Frem Skakklubs hjemmeside: http://www.frem-skakklub.dk/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommende begivenheder

 DM i Skak 2019

 DanPumps 2020

 Fredericia Chess 2020

 KRONBORG CHESS OPEN 2020

 politiken cup

Afsluttede begivenheder

 Nordic Youth Chess Championships 2020

 Hillerød Skakklub 110 år

 senior dm_loegumkloster

 

 nordsjaelland

 ch gm_2019

Øvrigt

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media