Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

Odensemesterskabet 2019

Det er blevet en fast tradition, at der i den første weekend i skolernes efterårsferie spilles Odensemesterskabet med Frem Skakklub som arrangør. Turneringen har gennem årene udviklet sig til at være en af dansk skaks største weekendturneringer, og i årets udgave deltager der 112 spillere fordelt på 18 grupper.

 

 

Igen i år er spillestedet Giersings Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense C. Foto: Frem Skakklub

 

Den øverste gruppe består af hele fem IMere og en enkelt FM:

 

1. IM Mads Hansen (2419)
2. IM Jonathan Carlstedt (2442)
3. IM Mikkel Djernæs Antonsen (2372)
4. IM Jesper Søndergård Thybo (2547)
5. IM Uffe Vinther-Schou (2363)
6. FM Tobias Valentin Rostgaard (2364)

 

Program for turneringen:
Fredag den 11. oktober kl. 19-24: 1. runde
Lørdag den 12. oktober kl. 10:00: 2. runde
Lørdag den 12. oktober kl. 16:00: 3. runde
Søndag den 13. oktober kl. 10:00: 4. runde
Søndag den 13. oktober kl. 16:00: 5. runde

 

Der vises til hver runde 12 partier live. Som de foregående år er det muligt at stemme på en gruppe - udover IM-grupperne og Mester 1 - som man gerne vil se LIVE. Deltag i afstemningen på FREM Skakklubs hjemmeside, hvor der også er yderligere information om turneringen.
Link til live: http://liveskak.dk/2019/odensemesterskabet/

 

Lørdag aften kl. 21:15 spilles Odensemesterskabet i lynskak 2019. Tilmelding helt frem til kl. 21:00 på spillestedet eller på turneringens hjemmeside: HER

 

Arrangørerne vil i løbet af weekenden sende runderapporter til skak.dk.

 

Link til resultater fra turneringen: HER

 

Frem Skakklub på Facebook: HER

 

Link til Frem Skakklubs hjemmeside: http://www.frem-skakklub.dk/

 

Tidligere vindere af turneringen:
2018: Mads Hansen
2017: Rasmus Skytte
2016: Jesper Søndergaard Thybo
2015: Mikkel Antonsen
2014: Jonathan Carlstedt
2013: Jens Ove Fries Nielsen
2012: Igor Teplyi
2011: Kristoffer Dyrgaard
2010: Toms Kantans
2009: Igor Teplyi
2008: Igor Teplyi
2007: Rasmus Skytte
2006: Steffen Pedersen
2005: Morten Topholm
2004: Mads Bilde Svendsen
2003: Kim Skaanning
2002: John Rendboe
2001: John Rendboe
2000: Carsten Bank Friis
1999: Carsten Bank Friis
1998: Kim Skaanning
1997: Kent Poulsen
1996: Carsten Bank Friis
1995: Lars Munk Jensen
1994: Ulrik Rath
1993: Morten Topholm
1992: Carsten Bank Friis
1991: Carsten Buch
1990: Esben Hove
1989: Carsten Hansen
1988: Carsten Bank Friis
1987: Carsten Bank Friis
1986: Carsten Bank Friis
1985: Esben Hove
1984: Henning Nielsen
1983: Steen Brydegaard
1982: Henning Nielsen
1981: Henning Nielsen
1980: Henning Nielsen
1979: Ove Eriksen
1978: Henning Nielsen, Odense
1977: Ulrik Rath
1976: Ulrik Rath
1975: Henrik Andersen
1974: Jens Otto Pedersen
1973: Anders Vognsen
1972: Ulrik Rath
1971: Viggo Bové Quist
1970: Ulrik Rath
1969: Jens Otto Pedersen
1968: Jens Otto Pedersen
1966: Jens Otto Pedersen
1965: Ib Nielsen
1964: Axel Nielsen
1963: Eigil Meedom
1962: Axel Nielsen
1961: Axel Nielsen
1960: Jørgen Kristensen
1959: Axel Nielsen
1958: Axel Nielsen
1955: Axel Nielsen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommende begivenheder

 ch gm_2019

 

 senior dm_loegumkloster

 Hillerød Skakklub 110 år

 KRONBORG CHESS OPEN 2020

 politiken cup

Afsluttede begivenheder

 DM i Skak 2019

esbjerg

 DM i hurtigskak 2019

 Odense Mesterskabet 2019

 Ungdoms DM 2019

senior dm_hurtig_2019

 Odense Mesterskabet 2019

Øvrigt

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media