Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

Præstø Skakklub på udlandsbesøg

Formanden for Præstø Skakklub Morten Jensen har skrevet til skak.dk om klubbens venskabsklub Uetze. Uetze er en by med omkring 30000 indbyggere en smule vest for Hannover. De to klubber skiftes til at besøge hinanden og hvor man bliver privat indkvareret hos klubbens medlemmer: 

 

Præstø Skakklub har i weekenden besøgt vores tyske venskabsklub Uetze. Det var 30. gang vi mødtes. Vi besøgte dem første gang i 1989. Fredag aften spillede vi en lynturnering over 17 runder. Mathias Dämmig, Uetze vandt turneringen med 15 point mens Torben B. Jensen fra Præstø blev nummer 2 med 14,5 point.

 

 

Fællesbillede af de to hold inden afrejse. Foto: Præstø Skakklub

 

Lørdagen bestod af en tur på en gammel jernbane, hvor vi kørte i dræsiner. Vi kørte forbi en bombefabrik fra 2.verdenskrig. Da englænderne i 1986 ville flytte de gamle bomber fra 600 meters dybde gik noget galt. Der skete en stor eksplosion og 86 mistede livet og det gav et jordskælv.

 

Om eftermiddagen spillede vi en holdkamp over 9 brætter. Denne vandt Præstø med hele 7 - 2. Så blev der grillet, spillet lynskak og hygget resten af aftenen. Søndag formiddag spillede vi lidt hyggeskak og fik sagt pænt farvel. Næste år besøger de os. Det var igen en fed weekend. Vi glæder os allerede til næste år.

 

 

Årets holdmatch var flyttet udenfor i det gode vejr. Foto: Præstø Skakklub
 

Link til hjemmesiden for Præstø Skakklub med venskabsklubben: http://p-skakklub.dk/wordpress/uetze/

 

Link til Præstø Skakklub på Facebook: HER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstraordinært delegeretmøde

 Ekstra delegeret møde

Kommende begivenheder

 Odense Mesterskabet 2019

 Ungdoms DM 2019

esbjerg

senior dm_hurtig_2019

 Hillerød Skakklub 110 år

Afsluttede begivenheder

 DM i Skak 2019

 Odense Mesterskabet 2019

 politiken cup

 20banner

 Fredericia Chess 2019

ccc2019

 horsens lang

 Hurtig DM Senior

 

Øvrigt

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media