Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

Dommerforening igen med hjemmeside

 

Dansk Skakdommerforening har nu fået gang i sin hjemmeside.

Efter at hjemmesiden har ligget i dvale i et par år er det lykkedes at få den i gang igen. De første skrifter er lagt ud, og efterhånden som vi får dem ajourført i henhold til de nyeste versioner af reglementerne, vil de allerfleste af foreningens skrifter blive tilgængelige for medlemmerne, og nye skrifter om aktuelle emner vil blive udarbejdede.

Det er også planen at man via hjemmesiden kan blive orienteret om planlagte ændringer i skakspillets regler og at man kan kommentere på forslagene således at foreningen kan forsøge at få indflydelse på ændringerne ved henvendesle til FIDEs regelkommission. De næste ændringer i reglerne forventes at træde i kraft pr 1. juli 2017, så de skal vedtages i løbet af det kommende år.

Foreningen håber med den nye hjemmeside at kunne få fat i mange af Danmarks skakdommere og turneringsarrangører.Link til skakdommerforeningen

Hjemmesidens adresse er: www.skakdommer.dk og der linkes til den fra Dansk Skak Unions hjemmeside.

På Foreningens vegne

Vagn Lauritzen 

Division 2015-2016

Kommende begivenheder

 Odense Mesterskabet 2017

Afsluttede begivenheder

 dm logo_2017_skak_dk

 politiken cup

 horsens lang

 

 Fredericia 2017

 ccc2016

Øvrigt

danskskaksalg2

 chess house

dsus 50aar_banner

 DSU Ungdoms Grand Prix

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media